2. 8. 2020

Dnes je Památný den romského holocaustu, který připomíná noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi. Zabili tak za jednu noc téměř 3000 lidí.

Na segregaci a deportaci Romů a Romek se tehdy podílela také spousta obyvatel Protektorátu Čechy a Morava. Ani 76 let poté se bohužel mnozí Romové a Romky nemohou cítit plnohodnotnou součástí naší společnosti a zažívají každodenní diskriminaci a ztížený přístup ke vzdělání, bydlení či zaměstnání.

Dnešního pietního aktu v Osvětimi se zúčastnila např. i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a v jejím projevu zaznělo:

„Soudržnou a tolerantní společnost vybudujeme, jen pokud dobře porozumíme tomu, jak jednoduché a nesmírně nebezpečné je kvůli odlišnosti zbavit menšinu její lidského rozměru a zneužít předsudky k ospravedlnění verbálního a fyzického násilí či v nejextrémnějším podobě i genocidy. (…)
Jsme v tom spolu, s Romy a Romkami, proto musí být naše spolupráce postavená na rovnocenném partnerství. A tento princip musí být cítit v celé naší společnosti – Romové jsou přece její plnohodnotnou součástí.“